top of page

Zahradní vilka

Středočeský kraj / 2020

Na plochém pozemku, kolem kterého vede ze dvou stran veřejná cesta, stojí čtvercový nízký dům.
Dům, který je uzavřený do sebe a zároveň otevřený do zeleně. Dům, ze kterého je hodně vidět ven a ne až tolik dovnitř. Dům v zahradě a zahrada v domě. Dům s bazénem, který není ani uvnitř, ani úplně venku. 
Dům se stromem uprostřed a vším ostatním okolo: Společenskou zónou, která začíná hned za vstupem, kde se vaří a u toho povídá, večeří u velkého centrálního stolu s jakkoliv početnou návštěvou a pak sedí u krbového ohně s výhledem ven. Soukromou částí s ložnicí, šatnou a oddělenou koupelnou, ale také spoustou knih a přímým vstupem k bazénu a do samostatné pracovny. Venkovní krytou terasou s místem pro letní grilování i odpočinek, na který může znovu přímo navazovat plavecké intermezzo. 
Vinotéka a technologie se skrývají pod zemí, pokoj pro hosty je posazen přímo na ploché střeše. Procházet dovnitř a zase ven je snadné, zahrada poskytuje spoustu místa pro zábavu i bylinky a na jejím konci stojí pavilon sdílnou a skladem. 
Celá stavba má světlou omítku ze stříkaného betonu, v přízemním podlaží hlazenou a od stropu výše hrubou, která se propisuje i do interiéru. Stropní desku nesou ocelové sloupy, střecha je celá kryta divokou vegetací, okna i dveře mají rámy z masivního dřeva.
Vnitřní prostor je naplněn světlem ze všech stran, s průhledy z jedné části do druhé pro pocit pospolitosti a závěsy pro pocit soukromí, když je třeba. Celým domem prostupuje prkenná podlaha a teplé tóny dřeva, které doplňuje minimalistická barevnost.

bottom of page