top of page

TinyHouseDone

Smržovka, Jizerské hory / 2019                                                                         

Na začátku bylo úsilí umístit to nejnutnější, co člověk či dva potřebují ke komfortnímu noclehu v přírodě na co nejmenší ploše. Chtěli jsme poskytnout nejen  střechu nad hlavou,ale i kamna, kuchyň, sprchu a wc, a to vše tak, aby chatka obstála stejně dobře v obytné zástavbě i v pusté krajině. Důraz jsme pak kladli na samotné propojení vnitřního prostoru s tím vnějším. Koncepce chatky je založena na principu stavebnice tak, aby bylo možné postavit dům ve 2-3 lidech. Jako základní materiál jsou proto použity desky s překližovaného masivního smrkového dřeva. Jednotlivé dílce jsou vesměs ploché a jejich váha se pohybuje okolo 80kg. Prefabrikované panely jsou opracovány a připraveny v nábytkářském standardu tak, že za pomoci běžných nástrojů je zručnější laik dokáže smontovat svépomocí. V průběhu návrhu bylo stále jasnější, že každá s chatek bude spíše hledat místo, kde se usadit a rozhlédnout  do kraje, než cestovat z místa na místo.

Samotná chatka je rozdělena velkým fixním zasklením na dvě poloviny. V té transparentní je obytná část s kamny, postelí a kuchyní. V druhé jsou pak technická místnost a toaletní kapsle včetně sprchy a záchodu. Zasklení je bezrámové s přetaženými skly. Pouze z montážních důvodů je sklo děleno na tři vertikální segmenty.

Fasáda i terasa jsou z modřínového dřeva ošetřeného olejovou lazurou. Na plochou střechu s minimálním spádem je položen hliníkový vlnitý plech s jemnou vlnou. Přesahy na stranách a nad terasou zajistí komfort jak při stavbě, tak během užívání. Chatka má dva vstupy, jeden hlavní a druhý samostatný do technické místnosti. Pro větrání je pak severní stěna doplněna o kruhový větrací prostup. Vnitřní i vnější povrchy jsou ošetřeny olejovou lazurou.

bottom of page