TinyHouseDone

Smržovka, Jizerské hory / 2019                                                                         

Na začátku bylo úsilí umístit to nejnutnější co člověk či dva potřebují  ke komfortnímu noclehu v přírodě na co nejmenší ploše.Chtěli jsme poskytnout nejen  střechu nad hlavou,ale i kamna,kuchyň, sprchu, wc  a to vše tak aby chatka obstála stejně dobře v obytné zástavbě či v pusté krajině. Důraz jsme pak kladli na samotné propojení vnitřního prostoru s tím vnějším. Koncepce chatky je založena na principu stavebnice, tak aby bylo možné postavit dům ve 2-3 lidech. Jako základní materiál jsou proto použity desky s překližovaného masivního smrkového dřeva. Jednotlivé dílce jsou vesměs ploché a jejich váha se pohybuje okolo 80kg. Prefabrikované panely jsou opracovány a připraveny v nábytkářském standardu, tak že za pomoci běžných nástrojů je zručnější laik dokáže smontovat v průběhu návrhu stále jasnější, že každá s chatek bude spíše hledat místo kde se usadit a rozhlédnout  do kraje než cestovat z místa na místo.

Samotná chatka je rozdělena velkým fixním zasklením na dvě poloviny. V té transparentní je obytná část s kamny, postelí a kuchyní. V druhé jsou pak technická místnost a toaletní kapsle včetně sprchy a záchodu. Zasklení je bezrámové z přetaženými skly. Pouze z montážních důvodů je děleno na tři vertikální segmenty.

Fasáda i terasa je z modřínového dřeva ošetřeného olejovou lazurou. Na plochou střechu s minimálním spádem je položen hliníkový vlnitý plech s jemnou vlnou. Přesahy na stranách a nad terasou zajistí komfort jak při stavbě tak během užívání. Chatka má dva vstupy, hlavní a druhý samostatný do technické místnosti. Pro větrání je pak severní stěna doplněna o kruhový větrací prostup. Vnitřní i vnější povrchy jsou ošetřeny olejovou lazurou.